Elektrik sayaçları neden değiştiriliyor ?

Elektrik sayaçları son yıllarda çok konuşulan ve birçok yeni düzenlemenin konusu olmuş bir konudur. Sitemizde elektrik sayaçlarını nasıl okunduğunu inceledik, bu yazımızda da elektrik sayaçlarının değişimi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sunacağız İndirimli Elektrik.

Elektrik sayaçları değişimi
Elektrik sayaçlarının ne olduğunu açıkladığımız yazımızda da açıkladığımız üzere, elektrik sayaçları mekanik sayaç ve elektronik sayaç olarak 2’ye ayrılmaktadır. Bu iki tip sayacın farklı özelliklerinin olması ve kanun ile getirilen zorunlulukla yeni evlere elektronik sayaç taktırılması ve mevcut mekanik sayaç kullanıcılarının sahip oldukları sayaçların da belirli bir süreden sonra değiştirilmesi, elektrik sayaçlarının neden söküldüğüne dair soru işaretleri oluşturmaktadır.

Elektronik ve mekanik sayaç farkı

Elektrik sayacı değişim işlemleri neden yapılır ?
Elektrik sayaçlarının değiştirilmesinin ya da yeni abonelik alırken mekanik sayaç kullanılamıyor olması Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda düzenlenmiş kanunlar neticesinde gerçekleşmiştir.
Türkiye’de elektrik sayaçları hakkında çıkarılan kanunlar ile öncelikle elektronik sayaç yeni aboneler için zorunluluk haline getirilmiştir. 08.12.2000 tarihli ve 24254 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Elektrik İç Tesisat Yönetmeliğine göre 08.12.2001 tarihinden sonra ilk kez enerji alacak yeni kullanıcı yerlerinde abonelik puant tarife özellikli elektronik sayaç zorunluluğu vardır. Bu da Akıllı Sayaç kullanılmasının 2001 yılından itibaren zorunlu hale geldiğini göstermektedir. Bu tarihten önce aboneliklerini yaptırmış abonelerin ise eğer mekanik sayaçları mevcutsa bunları değiştirme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Leave a Reply